Niedobór żelaza


Informacje wstępne

Niedobór żelaza jest jednym z najczęściej występujących niedoborów składników odżywczych. Żelazo występuje we wszystkich komórkach ciała człowieka i pełni niezwykle ważne funkcje w ogranizmie. Żelazo jest nośnikiem tlenu; dostarcza tlen z płuc do wszystkich komórek organizmu. Tlen dostarczany jest w postaci hemoglobiny. Żelazo jest także niezbędne do utrzymania prawidłowych reakcji enzymatycznych.
Długo utrzymujący się niedobór żelaza prowadzi do anemii. W przypadku wystąpienia anemii, organizm nie jest w stanie utrzymać wystarczającego poziomu hemoglobiny we krwi. W efekcie mamy do czynienia z upośledzeniem transportu tlenu i niedotlenieniem komórek organizmu. Niedobór żelaza powodujący niedotlenienie organizmu stanowi zagrożenie dla zdrowia oraz życia człowieka.

Przyczyny niedoborów żelaza

- nadmierne krwawienia miesiączkowe,
- krwawienia z układu pokarmowego (choroba wrzodowa, hemoroidy),
- inne przewklekłe krawienia,
- spożywanie zbyt małych ilości żelaza z pożywieniem,
- spożywanie substancji utrudniających wchłanianie żelaza,
- upośledzone wchłanianie żelaza.

Objawy

Niedobór żelaza może powodować:
- anemię, tj niedokrwistość, czyli niedobór czerwonych krwinek i hemoglobiny we krwi; efektem jest m.in. niedotlenienie ogranizmu;
- zaburzenia rytmu serca;
- omdlenia;
- zawroty głowy;
- obniżenie sprawności fizycznej, szybkie męczenie się;
- obniżenie sprawności umysłowej, w tym zaburzenia koncentracji i pamięci;
- obniżenie odporności organizmu; podatność na infekcje;
- obniżenie nastroju.

Leczenie

Niedobór żelaza występuje dość często nawet w przypadku urozmaiconej diety. Na niedobór żelaza wskazuje niski poziom ferrytyny we krwi.
W przydaku niedoboru żelaza, bezwzględnie konieczna jest diagnoza lekarza. Lekarz powinien zbadać przyczynę występowania niedoboru żelaza. Leczenie niedoboru żelaza często obejmuje leczenie przyczyny niedoboru (w tym np. choroby układu pokarmowego).
Zastosowanie suplementacji żelazem zawsze powinno odbywać się pod kontrolą lekarza. Znaczna część populacji Europy ma zbyt wysoki poziom żelaza, który nie niebezpieczny dla zdrowia. Suplementacja żelazem może być stosowana tylko w przypadku potwierdzonego badaniami niedoboru żelaza i pod kontrolą lekarza.
Suplementy zawierające żelazo są przez wielu pacjentów źle tolerowane. W przypadku niedoboru żelaza wskazana jest odpowiednia dieta uwzględniająca produkty bogate w żelazo.

Zobacz: produkty bogate w żelazo.
 

Uwaga! Suplementacja żelazem jest wskazana tylko i wyłącznie w przypadku niedoboru żelaza potwierdzonego w badaniach i pod kontrolą lekarza. Należy pamiętać o tym, że nadmiar żelaza jest nie mniej groźny niż niedobór żelaza. Więcej informacji o nadmiarze żelaza.